BACnet-toimikunta

Toiminta & tavoitteet | Hallitus & yhteyshenkilöt | Dokumentit & tiedostot | Tapahtumat

 

BACnet-toimikunnan tavoitteena on edistää rakennusautomaation alueella käytettävän avoimen BACnet -tiedonsiirtoprotokollan käyttöä sekä tuntemusta Suomessa.

Suomen Automaatioseura ry on perustanut BACnet–toimikunnan kokouksessaan 16.1.2007.

Toimikunnan nimi

  • Lyhenne: BIG-FI
  • Suomeksi: BACnet -toimikunta
  • Englanniksi: BACnet Interest Group Finland

Toimikunnan toiminta-ajatus
BIG-FI:n tavoitteena on edistää rakennusautomaatiossa käytettävän avoimen BACnet-tiedonsiirtoprotokollan käyttöä ja tuntemusta Suomessa. Toimikunta jakaa tietoa teknologiasta ja sovelluksista sekä kansainvälisen BACnet-yhteisön toiminnasta järjestämällä koulutusta, seminaareja ja tutustumiskäyntejä. Toimikunnan jäsenet osallistuvat mahdollisuuksien mukaan kansainväliseen BACnet-yhteistyöhön..

Toimintasuunnitelma

  • Osallistumme talotekniikka-alan näyttelyihin ja seminaareihin
  • Laadimme lehtiartikkeleita kotimaisiin ammattilehtiin
  • Järjestämme Webinar-tyyppisiä tietoiskuja
  • Organisoimme ekskursioita BACnet kohteisiin
  • Kokoukset ovat avoimia kaikille kiinnostuneille
  • Kehitämme koulutusmateriaalia

 

Lisätietoja saatavana kansainvälisiltä sivuilta

BACnet-sertifioidut tuotteet löytyvät osoitteesta:

http://www.big-eu.org/en/products/certified-products/


Muita hyödyllisiä sivustoja:

http://www.bacnetinternational.org/
http://www.bacnet.org/http://www.big-eu.org/en/
http://www.big-eu.org/en/

 

Hallitus

  • Puheenjohtaja Kalevi Piira/VTT, kalevi.piira (at) vtt.fi
  • Varapuheenjohtaja Harri Korpijaakko, harri.korpijaakko (at) kolumbus.fi


Muut toimintaan aktiivisesti osallistuvat yritykset ja edustajat:

  • ABB/Mika Männistö, mika.mannisto (at) fi.abb.com
  • Beckhoff Automation/Aki Kalajainen, a.kalajainen (at) beckhoff.com
  • Bithouse/Markku Vasara, markku.vasara (at) bithouse.fi
  • Danfoss c/o Vacon/Markus Moisio, markus.moisio (at) danfoss.com
  • Energel/Philipp Fuss, philipp.fuss (at) energel.com
  • Fidelix/Börje Sandström, borje.sandstrom (at) fidelix.fi
  • Granlund/Rami Hursti, rami.hursti (at) granlund.fi
  • Helsingin kaupunki/Jari Virtala, jari.virtala (at) hel.fi
  • Honeywell/Jussi Alanen, jussi.alanen (at) honeywell.com
  • Produal/Markku Kivilähde, markku.kivilahde (at) produal.fi
  • Siemens/Tuomas Pylvänen, tuomas.pylvanen (at) siemens.com
  • Sweco Talotekniikka/Keijo Majlund, keijo.majlund (at) sweco.fi
  • Swegon/Hannu Kanninen, hannu.kanninen (at) swegon.fi